DZIEŃ 3(24-06-2013)

Zacznijcie wargi nasze… Rano opuszczając Loreto, odmawiając Godzinki, przejechaliśmy do górzystej i nieco dzikiej Abruzji, aby wreszcie na wzgórzu wśród oliwnych drzew, pinii i oleandrów, pokłonić się Volto Santo- Świętemu Obliczu na chuście z Manoppello- wizerunek na tkaninie wykonanej z bisioru nienamalowany lecz w przedziwny sposób wytworzony.

/Manoppello – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Abruzja, w prowincji Pescara. Miejscowość położona jest w Apeninach Środkowych, na ich wschodnich zboczach, na wysokości 217 m n.p.m../

Miasteczko stało się głośne za sprawą niemieckiego dziennikarza i pisarza Paula Badde'go i jego książki Boskie Oblicze. Całun z Manoppello. Przedstawia ona historię prywatnego śledztwa, w którym autor doszedł do wniosku, że całun z Manoppello jest tak naprawdę chustą grobową Chrystusa. sanktuarium Volto Santo w dniu 1 września 2006 odwiedził Papież Benedykt XVI była to pierwsza wizyta papieska w Manoppello

Kolejnym etapem naszej wędrówki było miasto Lanciano /– miejscowość i gmina we Włoszech w regionie Abruzja, w prowincji Chieti. W VIII wieku w Lanciano miał miejsce pierwszy potwierdzony cud eucharystyczny./ W sanktuarium w Lanciano przechowywane są relikwie uważane za relikwie ciała i krwi Chrystusa gdzie w VII w. po Chrystusie dokonał się pierwszy cud eucharystyczny- hostia i wino przemieniły się w ciało i krew.

Po Mszy Świętej w średniowiecznej grocie pielgrzymka udaliśmy się nad morze Adriatyckie.

Relaks w ciepłych falach morza przerwała nawałnica skracając plażowanie.

Popołudniu docieramy do San Giovani Rotondo…./ miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Apulia, w prowincji Foggia. Miejsce życia św. Pio z Pietrelciny/

nawiedzając sanktuarium św. Ojca Pio w skupieniu modląc się przy Jego relikwiach

oprowadzani przez polskiego kapucyna o. Zbigniewa.

O San Giovanni Rotondo pewnie niewielu ludzi by usłyszało, gdyby tutaj właśnie nie trafił w 1916 roku młodziutki zakonnik kapucyński ojciec Pio da Pietrelcina – święty Kościoła Katolickiego, czczony i podziwiany na całym globie. Sto lat temu była to jedna z najbiedniejszych miejscowości południowych Włoch – kraina twardej ziemi, skał, zabiedzonych dzieci i wszędobylskich kóz. Nic do zwiedzania, nic do podziwiania. Dzisiaj – dzięki sławie świętego taumaturga – wyrosło na tym miejscu duże miasto z wielkim szpitalem, mnóstwem nowych hoteli, sklepów z pamiątkami i placówek gastronomicznych. Do tego miejsca można przyjechać tylko z trzech powodów: wiary, choroby lub… zwykłej ciekawości. Wiary, bo tutaj jest grób cudotwórcy Padre Pio – jak go dalej z prostotą nazywają Włosi; choroby, bo założony przez ojca Pio szpital „Casa del Sollievo” (Dom Wytchnienia w Cierpieniu) jest jednym z najlepszych ośrodków medycznych Włoch; ciekawości, bo… kto nie jest ciekawy jak to wszystko wygląda? Wieczorem podziwialiśmy piękno regionu Apulia.

W modlitwach pamiętaliśmy o naszym patronie św. Janie Chrzcicielu, w osobistej modlitwie wspominaliśmy naszych kapłanów.

Pontnicy

środa,