Rodzina receptą na kryzys! - czytaj

 


 

 

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:

Statystyki

DZIEŃ 5(26-06-2013)

Rano wyruszyliśmy do Rzymu. Pierwszy przystanek to Plac św. Piotra, przed nami roztoczył się widok jednej z najpiękniejszej z świątyń chrześcijaństwa.

W czasie audiencji z papieżem Franciszkiem udało się nam zrobić dwa zdjęcia naszemu Ojcu Świętemu, który przejeżdżał obok nas (dzięki Marcinowi i Antkowi).

 

 

 

Około południa wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy marsz po Wiecznym Mieście;

 

 

Najpiękniejszy barokowy plac w Rzymie - Piazza Navona z fontanną 4 rzek i kościołem św. Agnieszki,. /Na tym barokowym placu w Rzymie zlokalizowane są także fontanny. Centralną, a zarazem największą jest Fontana dei Quattro Fiumi – Fontanna Czterech Rzek. Wybudowano ją na zlecenie głowy Kościoła Innocnetego X w 1651 roku, dzieło Giovanniego Lorenzo Berniniego. Jej cztery figury symbolizują cztery wielkie rzeki różnych kontynentów:

1. Nil, 2. Ganges, 3. Dunaj, 4. La Platę.

Na północnym krańcu placu usytuowana jest Fontanna di Nettuno, a na południowym Fontana del Moro./

 

Panteon – świątynia wszystkich bogów - to okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125 na miejscu wcześniejszej z 27 r. p.n.e., zniszczonej w pożarze w 80 r. n.e. Panteon poświęcony był bóstwom planetarnym oraz ówcześnie panującemu cesarzowi, a od VII wieku Panteon jest użytkowany jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników. Jest jedną z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu.

 

 

Fontanna di Trevi, – najbardziej znana barokowa fontanna Rzymu. Została zbudowana z inicjatywy Klemensa XII w miejscu istniejącej wcześniej fontanny zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego z 1435 r. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 p.n.e. przez Agrypę, tym samym, który zasila fontannę Barcaccia znajdującą się u podnóża Schodów Hiszpańskich. Turyści zwyczajowo wrzucają do fontanny drobne monety (przez ramię, do tyłu), by zapewnić sobie "powrót do Rzymu". Istnieją również legendy związane z ilością wrzucanych monet - jedna ma zapewnić powrót do Rzymu, dwie - romans, trzy - ślub. Pieniądze, wyławiane przez władze miasta, przeznaczone są na utrzymanie zabytków oraz na potrzeby biednych w Rzymie.

  

Plac i Schody Hiszpańskie,– dzieło architektów Francesco de Sanctis i Alessandro Specchi, znajdują się przy Placu Hiszpańskim  - jednym z najsłynniejszych placów Rzymu. Zostały ukończone na Jubileusz w 1725 roku i uroczyście zainaugurowane przez papieża Benedykta XIII. Na szczycie schodów znajduje się XVI-wieczny kościół  św. Trójcy, Kościół i schody zostały sfinansowane przez rząd francuski, przyjęta nazwa wiąże się z lokalizacją ambasady hiszpańskiej. Kościół znajduje się obecnie (od września 2006) pod opieką Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich. Schody Hiszpańskie należą do miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów. Mają 138 stopni. To jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie (ustępują pod tym względem Schodom Potiomkinowskim w Odessie).

 

i na samym końcu Msza Święta w kościele Św. Andrzeja, / Kościół św. Andrzeja w Rzymie na Kwirynale Kościół zwany "perłą baroku" ze względu na wspaniałe wnętrze zaprojektowane przez Berniniego. W przylegających do kościoła klasztorze – dawnym domu nowicjatu  – znajduje się cela św. Stanisława Kostki / w kaplicy Matki Bożej, tuż obok popiersia św. Maksymiliana Kolbego, który posługując w tym kościele powziął decyzję o tworzeniu Rycerstwa Niepokalanej.

 

 

W homilii główny celebrans wezwał pątników do tworzenia, po powrocie do domu,  we własnych parafiach, wzorem św. Maksymiliana, nowych form aktywności religijnej. I tak w Rzymie zastał nas wieczór…

Czas wracać na odpoczynek bo jutro znów w drogę… Jutro dzień bazylik. Pozdrawiamy

 

Zegar

 

pogoda


Dzisiaj jest

czwartek,
18 października 2018

(291. dzień roku)

Święta

Czwartek, XXVIII Tydzień zwykły
Rok B, II
Święto św. Łukasza, ewangelisty

Polecamy strony

 

Wykorzystujemy pliki cookies - czytaj więcej