Rodzina receptą na kryzys! - czytaj

 


 

 

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:

Statystyki

DZIEŃ 5(26-06-2013)

Rano wyruszyliśmy do Rzymu. Pierwszy przystanek to Plac św. Piotra, przed nami roztoczył się widok jednej z najpiękniejszej z świątyń chrześcijaństwa.

W czasie audiencji z papieżem Franciszkiem udało się nam zrobić dwa zdjęcia naszemu Ojcu Świętemu, który przejeżdżał obok nas (dzięki Marcinowi i Antkowi).

 

 

 

Około południa wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy marsz po Wiecznym Mieście;

 

 

Najpiękniejszy barokowy plac w Rzymie - Piazza Navona z fontanną 4 rzek i kościołem św. Agnieszki,. /Na tym barokowym placu w Rzymie zlokalizowane są także fontanny. Centralną, a zarazem największą jest Fontana dei Quattro Fiumi – Fontanna Czterech Rzek. Wybudowano ją na zlecenie głowy Kościoła Innocnetego X w 1651 roku, dzieło Giovanniego Lorenzo Berniniego. Jej cztery figury symbolizują cztery wielkie rzeki różnych kontynentów:

1. Nil, 2. Ganges, 3. Dunaj, 4. La Platę.

Na północnym krańcu placu usytuowana jest Fontanna di Nettuno, a na południowym Fontana del Moro./

 

Panteon – świątynia wszystkich bogów - to okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125 na miejscu wcześniejszej z 27 r. p.n.e., zniszczonej w pożarze w 80 r. n.e. Panteon poświęcony był bóstwom planetarnym oraz ówcześnie panującemu cesarzowi, a od VII wieku Panteon jest użytkowany jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników. Jest jedną z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu.

 

 

Fontanna di Trevi, – najbardziej znana barokowa fontanna Rzymu. Została zbudowana z inicjatywy Klemensa XII w miejscu istniejącej wcześniej fontanny zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego z 1435 r. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 p.n.e. przez Agrypę, tym samym, który zasila fontannę Barcaccia znajdującą się u podnóża Schodów Hiszpańskich. Turyści zwyczajowo wrzucają do fontanny drobne monety (przez ramię, do tyłu), by zapewnić sobie "powrót do Rzymu". Istnieją również legendy związane z ilością wrzucanych monet - jedna ma zapewnić powrót do Rzymu, dwie - romans, trzy - ślub. Pieniądze, wyławiane przez władze miasta, przeznaczone są na utrzymanie zabytków oraz na potrzeby biednych w Rzymie.

  

Plac i Schody Hiszpańskie,– dzieło architektów Francesco de Sanctis i Alessandro Specchi, znajdują się przy Placu Hiszpańskim  - jednym z najsłynniejszych placów Rzymu. Zostały ukończone na Jubileusz w 1725 roku i uroczyście zainaugurowane przez papieża Benedykta XIII. Na szczycie schodów znajduje się XVI-wieczny kościół  św. Trójcy, Kościół i schody zostały sfinansowane przez rząd francuski, przyjęta nazwa wiąże się z lokalizacją ambasady hiszpańskiej. Kościół znajduje się obecnie (od września 2006) pod opieką Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich. Schody Hiszpańskie należą do miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów. Mają 138 stopni. To jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie (ustępują pod tym względem Schodom Potiomkinowskim w Odessie).

 

i na samym końcu Msza Święta w kościele Św. Andrzeja, / Kościół św. Andrzeja w Rzymie na Kwirynale Kościół zwany "perłą baroku" ze względu na wspaniałe wnętrze zaprojektowane przez Berniniego. W przylegających do kościoła klasztorze – dawnym domu nowicjatu  – znajduje się cela św. Stanisława Kostki / w kaplicy Matki Bożej, tuż obok popiersia św. Maksymiliana Kolbego, który posługując w tym kościele powziął decyzję o tworzeniu Rycerstwa Niepokalanej.

 

 

W homilii główny celebrans wezwał pątników do tworzenia, po powrocie do domu,  we własnych parafiach, wzorem św. Maksymiliana, nowych form aktywności religijnej. I tak w Rzymie zastał nas wieczór…

Czas wracać na odpoczynek bo jutro znów w drogę… Jutro dzień bazylik. Pozdrawiamy

 

Zegar

 

pogoda


Dzisiaj jest

środa,
16 stycznia 2019

(16. dzień roku)

Święta

Środa, I Tydzień zwykły
Rok C, I
Dzień Powszedni

Polecamy strony

 

Wykorzystujemy pliki cookies - czytaj więcej