Rodzina receptą na kryzys! - czytaj

 


 

 

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:

Statystyki

DZIEŃ 6(27-06-2013)

Poranek dnia dzisiejszego zaczął się od Mszy Świętej w katedrze św. Piotra inaczej w absydzie wielkiej bazyliki watykańskiej. Na tej Mszy spotkała się cała wspólnota pielgrzymkowa z archidiecezji łódzkiej pod przewodnictwem arcybiskupa M. Jędraszewskiego i biskupów A. Lepy, I. Pękalskiego i arcybiskupa seniora W. Ziółka - obchodzącego dziś imieniny. To piękne uczucie usłyszeć polski język i zobaczyć łódzkich biskupów w najważniejszym kościele świata.

BAZYLIKA ŚW. PIOTRA NA WATYKANIE – zbudowana w latach 1506-1626 rzymskokatolickabazylika na placu św. Piotra na Watykanie. To drugi co do wielkości kościół na świecie (powierzchnia: 23 000 m²; większą świątynią jest tylko Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro powierzchnia: 30000 m²) i jedno z najważniejszych świętych miejsc katolicyzmu. Wedle tradycji bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego przez katolików za pierwszego papieża – jego grób leży pod głównym ołtarzem. W bazylice i w jej podziemiach znajdują się także groby innych papieży. W kaplicy Św. Sebastiana znajduje się grób błogosławionego Jana Pawła II.

 

  

 

 

   

Po Mszy modlitwa przed grobem Błogosławionego Jana Pawła II, zwiedzanie bazyliki a następnie nawiedzenie 3 innych bazylik patriarchalnych

  

 

   

################################################

BAZYLIKA MATKI BOŻEJ WIĘKSZEJ lub Bazylika Matki Bożej Śnieżnej (wł. Basilica di Santa Maria Maggiore, w liturgii: Rzymska Bazylika Najświętszej Maryi Panny) – bazylikatytularna położona na wzgórzu Eskwilin w Rzymie.

Należy wraz z bazylikami: św. Piotra na Watykanie, św. Jana na Lateranie i św. Pawła za Murami do bazylik papieskich Rzymu i Watykanu.

**********************************

BAZYLIKA ŚW. JANA NA LATERANIEkatedrabiskupa Rzymu, jedna z czterech bazylik większych. Pełna nazwa to: Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie. Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i Świata.

Detal fasady

Bazylika była częścią rezydencji kolejnych papieży od roku 313. Po przeniesieniu siedziby przez Benedykta XI do Perugii, a następnie (podczas pontyfikatu Klemensa V do Awinionu) Lateran został spalony (1308) i ograbiony[. Dlatego papież Grzegorz XI wracając z Awinionu przeniósł siedzibę na Watykan

****************************************

BAZYLIKA ŚW. PAWŁA ZA MURAMI (San Paolo fuori le Mura) – jedna z czterech bazylik papieskich (dawniej zwanych patriarchalnymi) znajdujących się na terenie Rzymu i Watykanu. Jest to miejsce pochówkuświętego Pawła.

W międzyczasie modlitwa w kościele Redemptorystów przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy (dziś było święto MB Nieustającej Pomocy). W gorące popołudnie słyszeliśmy na rzymskiej ulicy polski śpiew wydobywający się z kościoła Redemptorystów - to niezwykłe religijne i podnoszące ducha patriotyzmu uczucie.

 

 

Na koniec dzisiejszego dnia Święte Schody - pełne emocji i religijnych uniesień niezwykłe relikwie. Szczęść Boże do jutra

 

Zegar

 

pogoda


Dzisiaj jest

czwartek,
18 października 2018

(291. dzień roku)

Święta

Czwartek, XXVIII Tydzień zwykły
Rok B, II
Święto św. Łukasza, ewangelisty

Polecamy strony

 

Wykorzystujemy pliki cookies - czytaj więcej