DZIEŃ 6(27-06-2013)

Poranek dnia dzisiejszego zaczął się od Mszy Świętej w katedrze św. Piotra inaczej w absydzie wielkiej bazyliki watykańskiej. Na tej Mszy spotkała się cała wspólnota pielgrzymkowa z archidiecezji łódzkiej pod przewodnictwem arcybiskupa M. Jędraszewskiego i biskupów A. Lepy, I. Pękalskiego i arcybiskupa seniora W. Ziółka - obchodzącego dziś imieniny. To piękne uczucie usłyszeć polski język i zobaczyć łódzkich biskupów w najważniejszym kościele świata.

BAZYLIKA ŚW. PIOTRA NA WATYKANIE – zbudowana w latach 1506-1626 rzymskokatolickabazylika na placu św. Piotra na Watykanie. To drugi co do wielkości kościół na świecie (powierzchnia: 23 000 m²; większą świątynią jest tylko Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro powierzchnia: 30000 m²) i jedno z najważniejszych świętych miejsc katolicyzmu. Wedle tradycji bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego przez katolików za pierwszego papieża – jego grób leży pod głównym ołtarzem. W bazylice i w jej podziemiach znajdują się także groby innych papieży. W kaplicy Św. Sebastiana znajduje się grób błogosławionego Jana Pawła II.

Po Mszy modlitwa przed grobem Błogosławionego Jana Pawła II, zwiedzanie bazyliki a następnie nawiedzenie 3 innych bazylik patriarchalnych

################################################

BAZYLIKA MATKI BOŻEJ WIĘKSZEJ lub Bazylika Matki Bożej Śnieżnej (wł. Basilica di Santa Maria Maggiore, w liturgii: Rzymska Bazylika Najświętszej Maryi Panny) – bazylikatytularna położona na wzgórzu Eskwilin w Rzymie.

Należy wraz z bazylikami: św. Piotra na Watykanie, św. Jana na Lateranie i św. Pawła za Murami do bazylik papieskich Rzymu i Watykanu.

**********************************

BAZYLIKA ŚW. JANA NA LATERANIEkatedrabiskupa Rzymu, jedna z czterech bazylik większych. Pełna nazwa to: Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie. Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i Świata.

Detal fasady

Bazylika była częścią rezydencji kolejnych papieży od roku 313. Po przeniesieniu siedziby przez Benedykta XI do Perugii, a następnie (podczas pontyfikatu Klemensa V do Awinionu) Lateran został spalony (1308) i ograbiony[. Dlatego papież Grzegorz XI wracając z Awinionu przeniósł siedzibę na Watykan

****************************************

BAZYLIKA ŚW. PAWŁA ZA MURAMI (San Paolo fuori le Mura) – jedna z czterech bazylik papieskich (dawniej zwanych patriarchalnymi) znajdujących się na terenie Rzymu i Watykanu. Jest to miejsce pochówkuświętego Pawła.

W międzyczasie modlitwa w kościele Redemptorystów przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy (dziś było święto MB Nieustającej Pomocy). W gorące popołudnie słyszeliśmy na rzymskiej ulicy polski śpiew wydobywający się z kościoła Redemptorystów - to niezwykłe religijne i podnoszące ducha patriotyzmu uczucie.

Na koniec dzisiejszego dnia Święte Schody - pełne emocji i religijnych uniesień niezwykłe relikwie. Szczęść Boże do jutra

środa,
16 stycznia 2019