Rekolekcje Wielkopostne 2018

Lekcje głosi Ks. Stanisław Rospondek

DZIEŃ 7(28-06-2013)

Rano nawiedziliśmy kościół Santa Maria della Vittoria, gdzie podziwialiśmy słynne dzieło Berniniego Ekstaza św. Teresy.

Później Msza św. w Bazylice Matki Bożej Większej z udziałem naszych biskupów.

BAZYLIKA MATKI BOŻEJ WIĘKSZEJ lub Bazylika Matki Bożej Śnieżnej (wł. Basilica di Santa Maria Maggiore, w liturgii: Rzymska Bazylika NMP) bazylikatytularna położona na wzgórzu Eskwilin w Rzymie. Należy wraz z bazylikami: św. Piotra na Watykanie, św. Jana na Lateranie i św. Pawła za Murami do bazylik papieskich Rzymu i Watykanu.

We Mszy uczestniczyły najwyższe władze Łodzi i województwa.

Po Mszy chwila modlitwy w pięknej kaplicy sykstyńskiej, gdzie znajduje się obraz Maryji Salus Popoli Romani - opiekunki ludu rzymskiego - ikony wzoru wszelkich innych wyobrażeń artystycznych maryjnych (jeden z ukochanych obrazów naszego papieża),

Matka Boska Śnieżna

W związku z legendą przypisującą założenie bazyliki przez jednego z rzymskich patrycjuszów, który w sierpniu w widzeniu miał otrzymać polecenie Matki Bożej, aby wzniósł kościół na miejscu, w którym ujrzy śnieg, nazywana także Matką Bożą Śnieżną.

Tam też spotkaliśmy księdza Rafała i profesora Górskiego z małżonką.

I JESZCZE RAZ PRZED NAMI RZYM - RZYM ANTYCZNY:

Wilczyca kapitolińska – rzeźba wilczycy, stanowiąca symbol stolicy starożytnego imperium rzymskiego. Wilczyca była świętym zwierzęciem Marsa – boga wojny. Jak głosi legenda zwierzę miało zaopiekować się i wykarmić Romulusa i Remusa. Rzeźba została wykopana na Palatynie we wczesnym średniowieczu i od IX wieku stała na Lateranie. W 1471 r. papież Sykstus IV podarował ją Rzymowi i wtedy trafiła do Palazzo dei Conservatori na Kapitol.

Kapitol (łac. Mons Capitolinus) – wzgórze w Rzymie na północny zachód od Palatynu i Forum Romanum, o dwóch wierzchołkach. Nazwę wywodzi się tradycyjnie od czaszki ludzkiej ('caput' = głowa) odkrytej przy kładzeniu fundamentów pod główną świątynię. Nie należało do pierwotnej osady palatyńskiej, ani do tzw. Septimonium (miasta siedmiu wzgórz). Według tradycji kiedy Latynowie osiedlili się na Palatynie, a Sabinowie z Cures (czyli Kwiryci) na Kwirynale, Kapitol został wybrany na miejsce

wzniesienia zamku (arx) na wierzchołku północnym i głównej świątyni na wierzchołku południowym.

Koloseum,

Forum Romanum,

Awentyn (łac. Mons Aventinus) – wysunięte najbardziej na południe wzgórze w starożytnym Rzymie. Początkowo nie wchodziło w skład miasta, mimo że było objęte murami miejskimi. Uważano bowiem, że jest obarczone złym omenem po tym, jak Remus, który wybrał je na swoją siedzibę podczas auspicjum przy zakładaniu Rzymu, nie uzyskał znaku sygnalizującego aprobatę bogów dla siebie jako założyciela miasta i jego przyszłego króla.

Od 456 roku p.n.e. wzgórze było siedzibą plebejuszy. Znajdowało się tam archiwum gminy plebejskiej oraz świątynia bogini Minerwy, która była opiekunką rzemieślników. Do miasta wzgórze przyłączył Klaudiusz. Za czasów cesarstwa plebejski dotąd Awentyn stał się ulubioną dzielnicą rzymskiej arystokracji pełną luksusowych willi i pałaców. Tam także znajdowały się termyDecjusza i Karakalli

Bazylikę św. Sabiny, gdzie modlił się Św. Dominik i polski św. Jacek Odrowąż, Święta Sabina (ur. w I wieku w Rzymie, zm. ok. 126) – męczennica, święta katolicka. Jak głosi legenda, była poganką, zamożną i darzoną szacunkiem wdową po rzymskim patrycjuszu Walentym, nawróconą na wiarę chrześcijańską przez jedną z wielu jej niewolnic, św. Serapię z Antiochii. Razem z nią udawała się nocami do rzymskich katakumb, gdzie z obawy przed cesarskimi prześladowcami regularnie gromadzili się chrześcijanie. Tutaj z rąk jednego z kapłanów Sabina przyjęła chrzest. Kiedy Serapię schwytano i zachłostano na śmierć, pochowała jej ciało ze czcią. W ten sposób ujawniła swoją przynależność do chrześcijan, wskutek czego znalazła się w więzieniu. Praworządność rzymska, za czasów Hadriana, nie pozwalała karać wolnych obywateli bez procedury sądowej. Dlatego Sabinę postawiono przed sędzią Elpidiuszem. Jako patrycjuszka nie mogła być traktowana w sposób poniżający, dlatego została ścięta mieczem.

Usta Prawdy (wł. Bocca della Verità) – okrągły, marmurowymedalion, o średnicy ok. 175 cm, przedstawiający oblicze brodatego bóstwa. Istnieje wiele teorii na temat jego pochodzenia i funkcji. Jego wiek szacowany jest na ponad 2000 lat. Uważa się, m.in. że medalion mógł być przykrywą zbiornika na wodę, częścią fontanny lub też służyć jako pokrywa wejścia do starożytnego wodociągu. Wedle średniowiecznejlegendy, rzeźba pełniła funkcję wykrywacza kłamstw – podejrzany wkładał dłoń w usta, które miały zamykać się, odgryzając kończynę, gdy osoba mówiła nieprawdę.

Obecnie usta prawdy znajdują się w przedsionkubazyliki Santa Maria in Cosmedin w Rzymie.

Circus Maximus (wł. Circo Massimo – cyrk największy) – najstarszy i największy cyrkstarożytnego Rzymu. Był usytuowany pomiędzy wzgórzami Palatynu i Awentynu. Jego początki wiążą się z panowaniem Tarkwiniusza Starego. Od VI w. p.n.e. do IV w. cyrk wielokrotnie rozbudowywano i przebudowywano. W ostatecznym kształcie mieścił widownię na 250 000 osób i miał wymiary 544 x 129 m. Rozgrywano w nim przede wszystkim wyścigi rydwanów, ale nie tylko, np. Juliusz Cezar urządzał także polowania.

Kolumnę i Forum Trajana.

Podziwialiśmy z punktów widokowych Wieczne Miasto.

Jutro uroczysta Msza święta i powrót w kierunku Łodzi.

Pątnicy. Pozdrawiamy. Szczęść Boże

################################################