Pierwsza komunia św. 2020

Dzisiaj jest

czwartek,
29 października 2020

(303. dzień roku)

 

Rodzina receptą na kryzys! - czytaj

Polecamy strony

 


 

 

Święta

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
1278

 

Wykorzystujemy pliki cookies - czytaj więcej

Rys historyczny parafii św. Jana Chrzciela.

Nowe Złotno zaczęło się szybko rozwijać pod koniec XIX wieku, zanim erygowano tu parafię mieszkańcy jeździli na nabożeństwa do oddalonego o kilkanaście kilometrów kościoła w Kazimierzu, a potem w Konstantynowie Łódzkim.

W latach 1927 - 1930 na placu, który podarował Jan Suwalski, według projektu Józefa Kabana z dobrowolnych ofiar parafian wybudowano kościół. Kościół 30 XI 1930r poświęcił bp. Wincenty Tymieniecki, a 1 stycznia 1931r erygował parafię pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.W latach okupacji hitlerowskiej jak podają starzy mieszkańcy Nowego Złotna Niemcy z kościoła zrobili skład materiałów wybuchowych i przed wycofaniem się mieli zamiar go wysadzić, ale tego zaniechali, z jakich przyczyn nie wiadomo

W Łodzi, w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945, kierunek polityczny chrześcijańskiej demokracji reprezentowało konspiracyjne pismo „Szaniec" przemianowany następnie na "Pochodnię".

    Drukarnię tego pisma zainstalowano w mieszkaniu Marii Bryś - gospodyni proboszcza Jana Warczaka w parafii Św. Jana Chrzciciela na Nowym Złotnie. W drukarni powielano również pisma ulotne „10 Przykazań” i inne. Gestapo przez dłuższy czas tropiło grupę „Pochodni”, nie przypuszczając, że chodzi tu o stosunkowo niewielkie grono osób. W dniu 8 marca 1941 r. wykryto drukarnię i aresztowano Tadeusza Starczewskiego. Wraz ze Starczewskim aresztowano proboszcza ks. dr. Jana Warczaka oraz współpracujących z nim księży: ks. prałata dr. Ferdynanda Jacobiego - proboszcza parafii św. Anny w Łodzi oraz wikarych tejże parafii, ks. Teofila Mielczarskiego i ks. Wacława Bielińskiego. Zatrzymanych osadzono w łódzkim więzieniu gestapo przy ul. Sterlinga 16. Po zakończeniu wojny ponownie zaczęła funkcjonować parafia. Obecnie trwa rozbudowa kościoła.

Więcej na: http://nasze-zlotno.wex.pl/historia-parafii.html