Msza św. dożynkowa

Czwartek, XX Tydzień zwykły
Rok C, I
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej

Rys historyczny parafii św. Jana Chrzciela.

Nowe Złotno zaczęło się szybko rozwijać pod koniec XIX wieku, zanim erygowano tu parafię mieszkańcy jeździli na nabożeństwa do oddalonego o kilkanaście kilometrów kościoła w Kazimierzu, a potem w Konstantynowie Łódzkim.

W latach 1927 - 1930 na placu, który podarował Jan Suwalski, według projektu Józefa Kabana z dobrowolnych ofiar parafian wybudowano kościół. Kościół 30 XI 1930r poświęcił bp. Wincenty Tymieniecki, a 1 stycznia 1931r erygował parafię pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.W latach okupacji hitlerowskiej jak podają starzy mieszkańcy Nowego Złotna Niemcy z kościoła zrobili skład materiałów wybuchowych i przed wycofaniem się mieli zamiar go wysadzić, ale tego zaniechali, z jakich przyczyn nie wiadomo

W Łodzi, w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945, kierunek polityczny chrześcijańskiej demokracji reprezentowało konspiracyjne pismo „Szaniec" przemianowany następnie na "Pochodnię".

Drukarnię tego pisma zainstalowano w mieszkaniu Marii Bryś - gospodyni proboszcza Jana Warczaka w parafii Św. Jana Chrzciciela na Nowym Złotnie. W drukarni powielano również pisma ulotne „10 Przykazań” i inne. Gestapo przez dłuższy czas tropiło grupę „Pochodni”, nie przypuszczając, że chodzi tu o stosunkowo niewielkie grono osób. W dniu 8 marca 1941 r. wykryto drukarnię i aresztowano Tadeusza Starczewskiego. Wraz ze Starczewskim aresztowano proboszcza ks. dr. Jana Warczaka oraz współpracujących z nim księży: ks. prałata dr. Ferdynanda Jacobiego - proboszcza parafii św. Anny w Łodzi oraz wikarych tejże parafii, ks. Teofila Mielczarskiego i ks. Wacława Bielińskiego. Zatrzymanych osadzono w łódzkim więzieniu gestapo przy ul. Sterlinga 16. Po zakończeniu wojny ponownie zaczęła funkcjonować parafia. Obecnie trwa rozbudowa kościoła.

Więcej na: http://nasze-zlotno.cba.pl/historia-parafii.html